Loimaan Leisku ry

Esa Lindén vuoden seuratyöntekijäksi

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu palkisti toimialueensa aktiivisia liikuntaihmisiä 21.1.2017 Turun Logomossa järjestetyssä Varsinais-Suomen Urheilugaalassa. Loimaan Leisku yleisurheilun puuhamies Esa Lindén valittiin gaalassa Loimaan vuoden 2016 seuratyöntekijäksi! Hieno tunnustus ahkerasta ja päämäärätietoisesta seuratyöstä.

img-20170122-wa0003-1Alunperin lasten harrastuksen ja vaimon yleisurheilutaustan myötä Leiskun toimintaan ajautunut, lähinnä palloilulajeista tuttu toimija, on aktiivisesti ollut mukana kehittämässä Leiskun yleisurheilutoimintaa kahden viime vuoden aikana. Tämän vuodesta alusta seuran yleisurheilujaoston puheenjohtajana aloittanut Lindén näkee loimaalaisessa yleisurheilussa edelleen paljon kehitettävää. Hän nostaa tärkeimmiksi painopistealueiksi seurojen välisen yhteistyön lisäämisen sekä mahdollisimman laadukkaan ohjauksen ja valmennuksen varmistamisen. Valmennuksen osalta prosessi on jo käynnissä. Erikoisosaamista seuran valmennuksen monipuolistamiseen ja syventämiseen on hankittu verkostoitumalla lähialueiden osaajien kanssa. Ja kuten Esa asian toteaisi: ”Lasten parhaaksihan tätä tehdään!”